…:::::SeRzEn!şLeR:::::…

Ekim 27, 2008

Demokrasinin ucu kaçtı!

Filed under: Güncel Yazılar — serzenis @ 10:13 am

Nesrin Y. ÇORAKBAŞ / Aktifhaber

 

“Büyük abi” Amerika’nın tasnifleyip desteklediği Kuzey Irak’ta semirip, İran ve Suriye’den beslendiler. Doğu ve Güneydoğunun dağları yetmedi, kentlere indiler.

Bu da yetmedi, batıya geldiler. Başta İstanbul, İzmir ve Ankara olmak üzere, terör eylemlerine büyük şehirlerde devam ettiler.

 

Bombalarla, kundaklamalarla, molotof kokteylleriyle, olmadı küçücük çocuklarını siper ederek kendilerine taşlarla, sopalarla!..

Neredeyse 25 yıl oluyor, PKK adlı terör örgütünün, çoğu masum Kürt halkını kullanarak Türkiye Cumhuriyeti devletine karşı başlattığı amansız saldırılar başlayalı…

 

Bu zaman zarfında toprağa düşen gencecik askerlerimizin haddi hesabı yok. Ne zaman haber dinlesek kulağımıza çalınan, “Bugün de teröre kurban verdik” anonsunu, neredeyse kanıksar hale geldik.

Elbette bu süreçte can veren, devletine bağlı olduğu halde terörün elini kolunu bağladığı Kürt vatandaşlarımızın can kayıplarını da hesaba katmak gerek!

Telafisi olanaksız insan kaybımız bir yana, bugüne kadar PKK ile mücadele adına bu ülkenin harcadığı paranın 300 milyar doların üzerinde olduğu söyleniyor.

Dile kolay, 300 milyar dolar!

Kişi başına düşen milli gelirimizin ne kadar artabileceğini bilsem de, şimdi durup “Bu parayla neler yapılabilirdi?” hesabı yapmayacağım size. Tabii ki her ülke, güvenlik ve savunma giderleri için önemli bir kaynak ayırıyor bütçesinde. Ancak bu rakamlar, gerçekten de çok uçuk!

 

Geri kalmışlığın yahut yoksulluğun, sadece Doğunun ve Güneydoğunun sorunu olduğu zannedenler için, İç Anadolu ve Karadeniz Bölgesinde bin bir zorlukla yaşayan insanlarımızı görme vakti geldi de geçiyor.

O yüzden, terörün bitirilememesinin ve Kürt halkı tarafından desteklenmesinin gerekçelerinden sayılan bu “geri bırakılmışlık edebiyatı” çok bayat bir söylem artık bana göre.

Asıl sorun, yıllardır terörle mücadeleye ayrılan bu paranın ne kadar yerli yerinde kullanıldığı ve ne kadar sonuç alınabildiğidir!

Sorun; bu ülkede onuruyla ve bayrağına bağlılıkla yaşam mücadelesi veren ve evlatlarını vatan uğruna toprağa veren halkın, artık Doğu ve Güneydoğu illerinin doğal olarak ayrıcalık verilmesi gereken bir bölge olarak görülmesine isyan etme noktasına gelmiş olmasıdır!

Dünyanın bir başka ülkesinde olsa, akan bunca kanın doğrudan sorumlusu ve terör örgütünün başı olduğu aleni birini, bu kadar rahat koşullarda yaşatmazlardı özel oda ayarındaki hapishanelerde.

Ve emin olun ki, demokrasi havarisi ülkelerin hiçbiri izin vermezdi, hapishaneden bile avukatları aracılığıyla örgütüne liderlik etmeye devam etmesine!

Bizim devletimiz hepsine göz yumuyor, yine de yok “liderimizin saçını kestin”, yok “güneşini kestin” diye, ülkesinin PKK örgütünün güdümünde savaş alanına dönmesine engel olamıyor.

Üstüne üstlük, bu ülkede her geçen gün artan yoksulluk oranlarına rağmen, hala bütçesinin en büyük kalemini terörün doğduğu topraklara ayırmasına rağmen!..

Kusura bakmayın, ama ‘demokrasiye inanmakla aptal olmayı’ karıştırıyor bazıları. Terörle mücadele yılları içinde içlerinden birinin Cumhurbaşkanlığı yaptığını bile görmezden gelip, “Kürtlere soykırım yapıldı” dediler ya, artık DTP’lilerin Meclis çatısı altında kovaladıkları şeyin insan hakları ya da eşitlik olduğuna kimse inandıramaz beni!

Bizim Genelkurmayımız hala kırık kolunu mintanın içine saklamaya çalışsın, hükümetimiz apaçık PKK destekçisi ve terör tüccarı Barzani ile karşılıklı aşk mesajları göndermeyi sürdürsün… 

Çok yakında APO’yu da tüm şerefiyle(!) siyaset sahnesinde görmeyi bekliyorum ben.

 Ne yaparsınız, demokrasimizin ucu kaçtı bir kere!..

 

Reklamlar

1 Yorum »

  1. Yazınız için kutluyorum sizi. Ama daha sık yazarsanız daha çok kutlayacağım!

    Yorum tarafından aksamyildizi — Şubat 12, 2009 @ 10:11 am | Cevapla


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: