…:::::SeRzEn!şLeR:::::…

Ağustos 9, 2007

Dolmabahçe Kriterleri Uygulamada

Filed under: Köşe Yazarları — serzenis @ 5:33 am

   Ali Öztürk / Boyuthaber.com

27 Nisan e-muhtırasının hemen ardından gerçekleşen Dolmabahçe Zirvesi’nde neler konuşulduğu kamuoyundan gizlenmiş ve bu görüşmenin devlet sırrı olduğu açıklanmıştı. Ancak bu görüşmede neler konuşulduğunu tahmin etmek aslında çok da zor değil. Elbette Başbakan ve Genel Kurmay Başkanı bu görüşmenin ayrıntılarını açıklayacak değillerdi. Bunu beklemek sanırım fazlasıyla saflık olurdu.

Asıl önemli olan bu görüşmeden sonra AK Parti’nin ve Başbakan’ın atacağı adımlardı. Şimdi o görüşmenin akabinde gerçekleşen hadiselere ve gelişmelere bir göz atalım;

– Başbakan Erdoğan öncelikle Milletvekili listesini hazırlarken Asker’in hassasiyetlerini dikkate aldı. Milli Görüş kökenli olduğu varsayılan bir çok isim yeniden aday gösterilmedi. Elbette aday gösterilen ve listelerde yer alan isimler de oldu ama genel olarak bir operasyon yapıldığı kanaatini uyandıracak bir liste çıktı karşımıza. Ve neredeyse Özal’ın dört eğilimine benzer soft bir listeyle seçime gidildi.

– Seçimlerin ardından başlayan tartışmalar da hedefteki isim Meclis Başkanı Bülent Arınç’tı ve sonunda Arınç Meclis Başkanlığına aday olmadığını açıkladı. Ve Meclis Başkanlığı için Köksal Toptan ve Cemil Çiçek isimleri kulislerde dolaşmaya başladı.

– Son AK Parti MKYK toplantısında ise Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanı adaylığı tartışmalı hale geldi. Genel Başkan Yardımcılarından bazıları uzlaşma için Abdullah Gül yerine başka bir ismin önerilmesi gerektiğini ifade ettiler.

– Başbakan hükümeti kurma görevini aldı ve kabinede revizyon olacağı yönünde açıklamalar da bulundu.

Evet bu gelişmeler de gösteriyor ki, Dolmabahçe’de görüşülen hususlar devlet sırrı olabilecek nitelikte gerçekten. Öylesine önemli konular konuşulmuş olmalı ki, seçim meydanlarında Abdullah Gül için kendilerinden oy istenilen milyonlarca insanın belki de beklentileri boşa çıkabilir.

Evet e-muhtıraya hükümet belki gereken tepkiyi kamuoyu önünde verdi ama Dolmabahçe görüşmesinde Başbakan ve Genel Kurmay Başkanı’nın neleri konuşup karara bağladıkları henüz tam bir muamma.

Türkiye’de bazı şeylerin sebep ve sonuçlarını anlamak için yıllar geçmesi gerekiyor. 28 Şubat’ta yaşanan sürecin sebep ve sonuçlarını tam olarak anlayabilmek için o dönemde görevde bulunanların emekli olmasını bekledik.

Dolmabahçe’de konuşulanların açıklanması içinde sanırım bir on yıl kadar beklememiz gerekecek. Ama bu durum bu görüşmeden sonra yapılıp edilenleri iyi okumamızı engellemez. AK Parti’nin 2. İktidar dönemini izleyerek Dolmabahçe kriterlerinin çözümlemesini yapmak ve görüşmenin şifrelerini çözmek sanırım artık zor değil.

Reklamlar

Yorum Yapın »

Henüz yorum yapılmamış.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: