…:::::SeRzEn!şLeR:::::…

Temmuz 29, 2007

Çıplak İstanbul / Mehmet Efe Yazıcılar

Filed under: M. Efe Yazıcılar — serzenis @ 12:37 pm

istanbul.jpg 

İstanbulu dolaştım rutin bir pazar günü. Tabi yine kendimleyim.  Rüzgar ne tarafa atarsa o yöne gittim.  İstanbulda yaşamaktan, İstanbulu yaşamaya doğru bir köprü kurdum kendimce. . Medilcisiyle, dilencisiyle, dönercisiyle, artistiyle, pezevengiyle, itiyle, kopuğuyla rutin bir istanbul vardı yine . . Sadece seyrettim. . Bir kaç resim. Ardından yeşil taksiyle  yuvaya dönüş. . Hafızamda kalan ve günü özetlemeye yetecek tek şu cümle mevcut . ”Çıplak İstanbul” . . . .

Öyle bir çıplaklık taşıyorduki İstanbul caddelerinden. . Vucutlarını pazarlayanlar anlayacağanız. . İşin kötü tarafı bu vucut gösterme yarışına bizim camia(!)nın bayanlarınında ortak olmasıydı. . Başı örtülü birçok bayanın vucut hatlarını ortaya koyduğu bir İstanbuldu işte. .  Ne büyük çelişki Allahım ? Dini inanç için takılan başörtüsü, aynı dini inancının yasakladığı bir çıplaklık. . Ne büyük bir çelişki Allahım ?

Aynaya baktığında neler hissediyor bu vucutlarını pazarlayan kişiler merak ettim biran ? Hele başörtülü olup aynı naneyi yiyenler ? Yoksa toplumsal bir yozlaşmanın ürünümüydü bu ? Çok mu dar düşünüyorum ? Sosyolojik olarak mı tanım yapmak gerekiyor ?

Önce çarşaf çıkarıldı. .Pardösü’ye geçildi. . Sonra o çıkarıldı. Ev kıyafetleri ile dışarıya çıkılmaya başlandı. Ardından etekler yukarı çekildi . . Dar bluzlar, dar gömlekler . . Dar etekler, belden oturtmalı tunikler. . Aman Allahım dur diyen yok mu ? Tüm bu yozlaşmanın içinde tek değişmeyen var ? Baş örtülü işte . . Hepsi buymuş ?

Tabi o ötrünme şeklide değişmedi mi ? Bakalım genç kızlarımıza nasıl bağlamışlar. Çıplak İstanbulu bir gezin. . Bir bakın. . Sizlerde görün. . Sizlerde tükürün . .

Yine çıplak İstanbulda gözlemlediğim bir olay. . Anne ile kız arasında devasa uçurum. . Bu zinciri geçmişe doğru uzatın işte. . Ve geleceğe doğru mantığınız yetecek şekilde yorumlayın. . İstanbul her geçen nesil daha çıplaklaşacak. . Kızlarımız beyinlerinin yerine vucutlarını ortaya koyacaklar. . Eskiden bilgileriyle ölçülürmüş bayanlar, şimdi vucut hatları vs. vs.

Evet evet. Sadece tek boyutla bakmamak gerekiyor. Silahın ucunu herkese dayamalıyız. Genel bir yozlaşmanın sadece bir ayağını gözlemledim bugün. . Diğer ayaklarını tüm topluma vurun işte. . İstanbul’u soyun işte. .

Önce ahlak ve maneviyat diyordu ya bir güzel adam. . .

Bakın istanbula. . Bugün yanımda bir bayan ile İstanbulda gezebileceğimi düşenemiyorum. . O hale geldi arkadaşlar. . Hanımızla rahatca dolaşabileceğiniz bir şehir değil burası artık. Şerefsizinden ahlaksızına, hırsızından piçine. . Çamur deryasına saplanmış bir istanbul. . Ve tabiki Çıplak bir İstanbul. . .

Fatih Sultan Mehmet’e kim nasıl anlatacak bu durumu ? Vali mi ? Belediye başkanı mı ? Başbakan mı? Hangisi ne şekilde izah edecek ? . İstanbulu aç gülüzar yap diyen şahsiyet ?? Gül bahçesinin yerine bilmem ne bahçesi olduğunu görse ?? Söyleyin abiler ? Söyleyin ablalar ? Birisi İstanbulu anlatsın. . Birisi İstanbul’u anlatırken bizi anlatsın. . Ama ne olur anlatın bişeyler. . Rutin bir pazar gününün bu yalnız adamına birkaç kelam söyleyin . . .

Soyundurmayın genç kızlarımızı anneler . . Sahip çıkın babalar kızlarınıza. . İç çamaşırlarına kadar belli olan bu çıplaklık İstanbula ağır geliyor. . Başıörtülü bir bacımıza yapmayın bunu. . Tutun çekin. Gerekirse bağarın. Gerekirse tükürün. . Uyarın, uyanın, uyandırın. . Bu böyle gitmez. . . . .

Neyse. . Günün verdiği yorgunluk ve kızgınlık . . Rutin bir pazar gününden geriye kalanlar işte bu cümleler. . İstanbulu yaşayacaktık guya. .Bırakın Allahınızı severseniz. . İstanbul’u yaşamak için bir dal bulamadım. Anca İstanbulda yaşıyoruz işte. . Günün son sözü. .

”DIŞARI ÇIKMAK İSTİYORUM FATİH(!)”

Not : İstanbul’un geldiği son noktayı çok iyi kompozisyon halinde anlatan bir videoyuda sizinle paylaşmak istedim. Marmara fm’e teşekkür ediyoruz bu çalışma için. .

Reklamlar

Yorum Yapın »

Henüz yorum yapılmamış.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: