…:::::SeRzEn!şLeR:::::…

Temmuz 9, 2007

“Camiye gittim, Hoca içeri almadı”

Filed under: Güncel Yazılar — serzenis @ 9:55 am

  

12 yaşından küçükler Kur’an, 15 yaşından küçük çocuklar

da hafızlık öğrenimi göremiyor. Yasak sürüyor. Kuran

kursu için camiye giden aileler sınırlama ile karşılaşıyor.

KENAN ERSÖZLÜ’nün ÖZEL Haberi

Yüzde 99’u Müslüman olan Türkiye’de, yüzde 1’i oluşturan azınlık çocukları yılın her döneminde papaz ve hahamlar tarafından hazırlanan müfredat çerçevesinde kilise ve sinagoglarda dini eğitim alabiliyor. MHP’li Anasol-M döneminde Diyanet Kanunu’nda yapılan değişiklik sonucu 12 yaşından küçüklerin Kur’an, 15 yaşından küçük çocukların da hafızlık öğrenimi görmesi ise halen yasak. Diyanet’in Kur’an kursları geçtiğimiz hafta başlarken, çocuklarını büyük bir heyecanla camilere kayıt yaptırmaya götüren aileler, yaş sınırlaması ile karşılaşıyor.

“CAMİYE GİTTİM HOCA BENİ İÇERİ ALMADI”

34 bin üyesiyle Diyanet iş konulanda yetkili sendika olan Diyanet Sen’in Genel Başkanı Ahmet Yıldız, yasak dolayısıyla din görevlilerinin de “günahla-suç” arasında kaldığını ifade ederek, yasağın aileler ile din görevlilerini nasıl karşı karşıya getirdiğini ve bunun çocuklar üzerindeki etkisini şöyle anlattı: “Çocuk gelmiş, din görevlisi çocuğu almazsa Allah katında suç işlemiş olacak, alırsa yasalara göre suç işlemiş olacak. Ya günah işleyecek ya da suç. Vatandaş ‘nasıl yasak olur’ diyor, inanamıyor. Din görevlilerimiz ezik bir şekilde ne diyeceğini bilemiyor. Aileler neyse çocuğa bunu nasıl anlatacaksınız? Çocuk şöyle düşünüyor; ‘Ben camiye gittim Hoca beni içeri almadı’. Bu olayın çocuğun bütün dini hayatını etkileyeceği çok açık. Özetle, aileye işkence yapılıyor, çocuklara işkence yapılıyor, din görevlilerine işkence yapılıyor. Bunu yaşamayan anlayamaz. Öyle zor bir durum ki.” 

Bir İslam ülkesi olan Türkiye’de Müslüman halk, yüzde 1’in sahip olduğu haklardan bile mahrum bırakılıyor. Yüzde 99’u Müslüman olan Türkiye’de, yüzde 1’i oluşturan azınlık çocukları yılın her döneminde papazlar ve hahambaşıları tarafından hazırlanan müfredat programı çerçevesinde kilise ve sinagoglarda dini eğitim alabiliyor. MHP’li Anasol-M Diyanet Kanunu’nda yapılan değişiklik sonucu Türkiye’de bugün 12 yaşından küçüklerin Kur’an, 15 yaşından küçük çocukların da hafızlık öğrenimi görmesi ise halen yasak.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın camilerdeki yaz Kur’an Kursları geçtiğimiz hafta yurt genelinde başladı. İlköğretim öğrencisi çocuklarını büyük bir heyecanla camilerde açılan Kur’an ve hafızlık kurslarına yazdırmaya götüren aileler, bu sınırlama karşısında adeta isyan ediyor.

GERİ ÇEVİRİRKEN İÇİMİZ PARÇALANIYOR

34 bin üyesiyle Diyanet iş konulanda yetkili sendika olan Diyanet Sen’in Genel Başkanı Ahmet Yıldız, yaş sınırlaması karşısında din görevlilerinin de içlerinin parçalandığını söyledi. Yıldız, yasağın aileler ile din görevlilerini nasıl karşı karşıya getirdiğini ve bunun çocuklar üzerindeki etkisini şöyle anlattı: “Aileler ne güzel tutuyor çocuklarının elinden Kur’an kursuna, hafızlık kursuna getiriyor, dinini, değerlerini, Kur’an’ı öğrenin diye. Ama çocuğun yaşı 12 veya 15’ten küçük ise kanuni yasak dolayısıyla geri çevrilmek durumunda. Bu yasak en fazla din görevlilerimizi üzüyor. Çocuk gelmiş, almazsa Allah katında suç işlemiş olacak, alırsa yasalara göre suç işlemiş olacak. Ya günah işleyecek ya da suç.”

“CAMİYE GİTTİM HOCA BENİ İÇERİ ALMADI”

Yıldız şöyle devam etti: “Din görevlilerimiz vatandaşla karşı karşıla geliyor. Vatandaş ‘nasıl yasak olur’ diyor, inanamıyor. Din görevlilerimiz ezik bir şekilde ne diyeceğini bilemiyor. Aileler neyse çocuğa bunu nasıl anlatacaksınız? Şimdi o çocuğun psikolojisini düşünün. Şöyle düşünecek çocuk; ‘Ben camiye gittim Hoca beni içeri almadı’. Bu olayın çocuğun bütün dini hayatını etkileyeceği çok açık. Özetle, aileye işkence yapılıyor, çocuklara işkence yapılıyor, din görevlilerine işkence yapılıyor. Bunu yaşamayan anlayamaz. Öyle zor bir durum ki.”  

ÖNEMLİ ÇAĞRI

Bu noktada din görevlilerine “çocukları geri çevirmeyin, en azından dersi dinlemesine izin verin” çağrısında bulunan Diyanet Sen Başkanı Yıldız, “Yasağa takılan çocuklarımızın, yanlarındaki ağabeyleri, ablaları ile derslere katılmalarına müsamaha gösterilmeli. En azından dersi dinleyebilsinler” diye konuştu.

YÜZDE 1’E TANINAN HAK YÜZ 99’A TANINMIYOR

Yıldız, diğer taraftan ülkü nüfusunun yüzde 1’ini bile oluşturmayan azınlık çocuklarının ise dini eğitim konusunda hiçbir sınırlama yaşamadığına dikkat çekerek, şöyle konuştu: “Ne güzel. Olması gereken de bu. Peki bu hak, yüzde 99’a neden verilmiyor. Oysa bugün hep örnek gösterilen Batı ülkelerinde öncelikle çoğunluğun hakları gözetiliyor. Bizde ise tam tersi. Bu hem hukuken hem de vicdanen çok büyük bir ayıp. Müslüman Türk milletine yapılan çok büyük bir haksızlıktır.”

YÜZDE 1’E ÖZEL O DÜZENLEME

Türkiye’de azınlık statüsünde olan Hıristiyan ve Musevi çocukları; Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın 29 Haziran 1960 tarih, 172 sayılı ve halen yürürlükte olan kararı ile yaş sınırlaması olmaksızın ve yılın her döneminde ibadethanelerde dini eğitim alabiliyorlar. Karara göre; azınlık çocukları yılın her döneminde “okula devam mecburiyeti işi aksattırılmamak” şartıyla sinegog ve kiliselerde hahambaşı ve papazlar tarafından dini eğitim görebiliyorlar. Azıklık çocuklarına kilise ve sinegoglarda verilen dini eğitim programı da hahamlar ve papazlar tarafından hazırlanıyor. Azınlıklara tanınan bu geniş hakların, ‘laiklik endişesiyle’ Müslümanlara çok görülmesi “bir yüz karası olarak” değerlendiriliyor.

DUA VE NAMAZ ÖĞRENİP, TEVRAT OKUYORLAR

Bugün Musevi çocuklarına yaş sınırlaması olmaksızın sinegoglarda hahamlar tarafından verilen derslerden bazıları şöyle:

*Sabah mezmurları
*Şema duası
*Cumartesi günü mezmurları
*Bazı mezmurlar
*Meşideler neşidesi
*Cumartesi gecesine ait mezmurlar
*Ay ihdasına ait dua
*Bayramlara ait ilahiler
*Bayramlara ait namazlar
*Hanuka bayramına ait dua
*Tevrat okuma…

BALE DE SERBEST, KUR’AN YASAK

Yaz Kur’an kurslarına katılanların yüzde 80’inin 12 yaşın altındaki çocuklar olmasına rağmen, Anasol-M döneminde, beşinci sınıftan sonra kursa gidişe imkân tanıyan bir yasal düzenlemeyle gerçek Kur’an kursu kitlesine Kur’an eğitimi yasaklandı. 633 sayılı kanunun Kur’an kurslarıyla ilgili olan 7. maddesinde yapılan değişiklik, Anayasa Mahkemesi’nce iptal edilince kanunda bir boşluk oluşmuş, söz konusu boşluk, 22.07.1999 tarih ve 4415 sayılı yasayla 633 sayılı kanuna eklenen “ek 3. madde” ile doldurulmuştu. Anasol-M döneminde kabul edilen ek 3. madde ile 12 yaşın altındaki çocukların Kur’an kursuna gitmeleri yasaklandı. Düzenleme ile hafızlık öğrenimine de 15 yaş sınırlaması getirildi. Böylece bale, müzik, resim, spor, yabancı dil gibi eğitim ünitelerinden herhangi birisi için yaş sınırı bulunmazken, sadece Kur’an ve hafızlık eğitimi için çocuklara belirli bir yaşa kadar bekleme şartı getirilmiş oldu.

SUÇLU HÜKÜMET

Kendisinden pek çok beklenti olan AKP Hükümeti; 4.5 yılda bu ve benzeri hiçbir konuda adım atmadı.

www.haber5.com

Reklamlar

5 Yorum »

 1. Bende Kuran kursu mağdurlarındanım.Kızım 7 yaşında,tam zamanı diye düşünmüştüm.Ama hoca kabul etmedi.Allaytan kızımın haberi yok,çünkü tlf.la başvurmuştum.Eğer duysaydı çok üzülürdü.Öyle ya bende bi eksiklik mi var diye düşünecekti.Ama 3 günde laiklere inat Fatiha suresini ezberlettim kızıma.Çağrım:Mağdem iş başa düştü ,durmayalım kardeşlerim.Kendimiz kurs verelim evlatlarımıza

  Yorum tarafından ayşen — Temmuz 14, 2007 @ 9:31 am | Cevapla

 2. BEN BİR MÜSLÜMAN OLARAK BU ÜLKE BENCE DİNİNİ YILLARCA DAĞITMAK İÇİN SAVAŞMIŞ VE BAŞARMIŞTIR.ŞEHİTLERİMİZ ÖBÜR TARAFTA İZ SİZE BU YOLSUZLUKLAR İÇİN Mİ VATANI VERDİK DEDİKLERİ ZAMAN İŞTE BU İŞLERİ YAPAN ŞEREFSİZLER YOK OLACAK İŞALLAH ALLAH BUNLARA FIRSAT VERMEZ.MEHDİ RESULUN ASKERİ OLCAĞIZ İŞALLAH…

  Yorum tarafından furgan — Ağustos 1, 2007 @ 9:00 pm | Cevapla

 3. ben buna inanmadim .herkes gidebiliyor camiye kuran ogrenmek icin,maksati asan bir yazi.

  Yorum tarafından serife kimil — Ağustos 6, 2007 @ 10:38 pm | Cevapla

 4. ben museviyim türkiyede musevi oldugumu söyleyemiyorum türkiyede yasamaktan utanıyorum

  Yorum tarafından omar — Eylül 7, 2007 @ 9:27 am | Cevapla

 5. bu senin dediğin 70li yıllardaydı kürtler,araplar v.s . kendi dillerini serbestçe konuşamıyor.kendilerine has türkü dinleyemiyorlardı.yasaktı şimdi öylemi inşallah yavaş yavaş herşey değişecek güzelleşecek. musevi kardeş ibadetini gönül hoşluğu ile yap inanki sana hiç kimse karışmaz,karışamaz

  Yorum tarafından cansez — Mayıs 15, 2008 @ 9:41 am | Cevapla


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: