…:::::SeRzEn!şLeR:::::…

Haziran 26, 2007

Orta yaşlı siviller de rahatsız / Engin ARDIÇ

Filed under: Köşe Yazarları — serzenis @ 12:59 pm

       Orta yaşlı siviller de rahatsız / AKŞAM

Çünkü bizi fazla adam yerine koyan yok ve herkes ya genç subayların ya genç sivillerin rahatsızlığını kolluyor!

Toplumda artık azınlıktayız, rahatsızlığımız da ne maraza çıkaracak kadar cerbezeli, ne sandık patlaması yapacak kadar güçlü.

 Üstelik dört bir yanımızdan “kadın, çocuk ve yeniyetme uygarlığıyla” kuşatıldık. Bu bizi çok sıkıyor.

İşin matrağı, para bizde ama alışverişi yapan kadın, çocuk ya da yeniyetme… Kapitalistler ve reklamcıları bizi fazla çekici bulmuyorlar mal satmak için.

Hepimiz emekliyiz, emekli maaşıyla sürünmek istemediğimiz için hepimiz çalışmayı sürdürmek zorundayız.

“Sidik zoruyla” sabah kalkıp da yeni baba olan ve küçük çocuğuna bir gelecek arayan çok az sayıda arkadaşımız dışında, çocuklarımız çoktan büyüdüler ve gittiler, gelecekleri kendi dertleri artık…

Kocakarıyla başbaşa kaldık, başladığımız noktaya döndük. Bir kaldı torun sevmenin sorumsuz rahatlığı ama herkesin de torunu yok ki canım… (Bırakın torunu, bende çocuk bile yok.)

Laf aramızda, gelecek bizim artık çok fazla da umurumuzda değil!

Yaşayacak zamanımız daraldı, arkadaşlar birbiri ardına patır patır ölüp gidiyorlar ve biz hem korkuyoruz, hem de yiğitliğe sürdürmemeye çalışıyoruz, yok canım, o da kendini çok yıpratmıştı, bana daha sıra gelmez herhalde!…

“Huzurlu bir emeklilikten” başka bir gelecek tasarımı yapamıyoruz, bir yandan da gerçekten emekli olursak boşlukta kalmaktan da korkuyoruz.

Size bir şey söyleyeyim mi, seçimi kimin kazanacağına da çok fazla aldırmıyoruz, gelecek sene kimin şampiyon olacağına da.

Çünkü iş aramıyoruz, mazot kullanmıyoruz, üniversiteye girecek değiliz, o darbe dediğiniz şeyden de dört tane gördük.

Hele hele, değil Çörtüklüpörtük kasabasında şu parti ya da bu parti kazansa, Çörtüklüpörtük baştan sona yansa yıkılsa vah vah deyip geçeceğiz.

Bencillik mi? Hem de nasıl! Ama artık bencil olma “lüksüne sahip” olduğumuz kanısındayız.

Bu amansız sıcakta insanların nasıl olup da politikayla ilgilendiklerine de şaşıyoruz azıcık… Sıcak bizim için miting alanlarına koşturma değil, gölgeye kaçıp, hatta evden hiç çıkmayıp tansiyon hapını da aksatmama dönemidir.

Şapkanı da asla unutmayacaksın bir yere giderken… Fenerbahçe mi şampiyon olur Galatasaray mı, bana ne ulan, benim o işten bir avantam yok ki dert edineyim!

Ama bazı arkadaşlar direniyorlar, şu partiye kamış atıp bu partiyi ittirme çabaları da, asla yatamayacakları kızların peşinde koşturma çabaları da, uykuları gelse bile gece hayatı yaşama çabaları da gülünç oluyor. Çişini tutamayan herif kadının elini nasıl tutacak, düşünüp gülüyoruz.

Onlara bakıp bakıp eğleniyoruz da, ara sıra da özlemiyor değiliz ha…

AKP yüzde otuz mu oy alır, yüzde kırk mı? Darbe olur mu? Savaş çıkar mı?

Neyi paylaşamadığınızı, neyi alıp veremediğinizi, niçin birbirinizi yediğinizi hem merak ediyoruz hem de şaşıyoruz. “Değer mi şu ölümlü dünyada?” lafının korkunç gerçekliği ancak şimdi kafamıza dank ediyor, sizin o noktaya gelebilmeniz için daha kırk fırın ekmek yemeniz gerek.

“Gençler düşünsünler” diyebilmenin huysuz bencilliği, “evladım şu şu şu yanlışları yapmayın çünkü biz de yapmıştık” şeklinde ahkâm kesmenin ama laf dinletememenin yorgun vurdumduymazlığı, “ölümden öte köy var mı” felsefesinin tedirgin kaderciliği içindeyiz. Öte yandan “artık namaza yönelmek” için de yeterince yaşlı değiliz.

Yok canım, elden ayaktan düşmedik daha, fakat artık bizim için önemli olan meclise girecek bağımsız aday sayısı değil, iyi bir yemek, iyi bir şarap, iyi bir kitap, iyi bir film… İyi bir kadın demedim, o elde bir. Herkes için de değil tabii.

Bu yazıyı fazla karamsar mı buldunuz? Ufuk öldü böyle oldu. Fakat bugün midem de bozuk üzerinize afiyet, bu sıcaklar bana yaramadı, kimbilir ne dokundu, bendeniz af buyurun hem aşağıdan hem yukarıdan… Sanırım bunun da etkisi vardır.
var tmp; tmp = document.getElementById(“author_article_content”).getElementsByTagName(“a”); for(i=0; i

Reklamlar

Yorum Yapın »

Henüz yorum yapılmamış.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: