…:::::SeRzEn!şLeR:::::…

Haziran 24, 2007

Altı kaval, üstü şeşhane / Emre Aköz

Filed under: Köşe Yazarları — serzenis @ 9:48 am

Dün İstanbul Çağlayan’da teröre karşı ‘ sessiz yürüyüş‘ yapıldı. Ancak ‘ cumhuriyet mitingleri‘ ile kıyaslandığında katılım çok azdı.

Acaba niye? Bunun nedeni hava sıcaklığı ya da vatandaşın teröre karşı ilgisizliği olmasa gerek.
Belli ki dünkü yürüyüşün başını çeken ” Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ” ile diğer ” sivil devlet kuruluşları ” arasında çatlak var.
Emekli askerlerin yönettiği ya da yönlendirdiği sivil görünüşlü kimi ‘paramiliter’ dernekler, ÇYDD Başkanı Türkan Saylan‘a ” Biz olmazsak, siz fazla bir şey yapamazsınız ” mesajını mı gönderiyor? Hatırlayın: Miting öncesinde, ısrarla ” Ne şeriat, ne darbe ” diyen Türkan Saylan, İzmir‘de konuşturulmamıştı. Şimdi o ayrılık iyice su yüzüne çıkmış oluyor.
Sloganları karşılaştırmak dahi yeter: Mesela ” Genç siviller rahatsız ” diyen demokrat ‘ Siyasal Ufuk Hareketi‘, ” Ne darbe, ne darbe ” sloganını atıyordu… İki arada bir derede kalan Prof. Saylan, “ne o, ne öteki” pozisyonunu almıştı… Sözünü ettiğim emekli askerler ise, tam da bir darbe atmosferi oluşturmayı amaçladıkları için konu o noktaya geldiğinde özenle susuyordu…
Dünkü mitingin medyaya yansıyan ilginç görüntülerinden biri de Kalpaklı Mustafa Kemal maskeleri takmış, eli bayraklı gençlerdi.
Sıcak havada, eteği mini, göğüs kısmı dekolteli elbiseler giymiş kızların o maskeyi taşıması, ” altı kaval, üstü şeşhane ” bir durum yaratıyordu. (Deyimin doğrusu budur: ‘ Şişhane‘ değil, ‘ şeşhane‘ yani ‘ 6 haneli‘, ‘ 6 bölümlü‘.)
Popüler kültür böyledir: Başka başka alanlara ait öğeleri bir araya getirerek şaşırtıcı imgeler yaratabilir.
Olaya siyasi tarih açısından baktığımızda da aşuresel bir durumla karşılaşıyoruz: Yürüyüşte Atatürk maskesi taşıyarak terörü durduramadığı için hükümeti suçlayan bu gençler, önemli bir gerçeğin farkında değil.
Atatürk’ün iktidar olduğu 1923-1938 döneminde, irili ufaklı 16 Kürt ayaklanması meydana geldi. Yani değil “Atatürkçü” olmak, Atatürk’ün kendisi bile o isyanları engelleyememişti.
Demek ki izlenen politikalar yanlıştı! 

Emre Aköz / Sabah
  

Reklamlar

Yorum Yapın »

Henüz yorum yapılmamış.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: