…:::::SeRzEn!şLeR:::::…

Mayıs 31, 2007

Mehmet Bekaroğlu Konuştu

Filed under: Güncel Yazılar — serzenis @ 8:13 am

 

Mehmet Bekaroğlu, boyuthaber.com’a Türkiye’deki siyasi tablo, eski yol arkadaşları Numan KURTULMUŞ ve Ertuğrul GÜNAY, Milli Görüş Hareketi ve AKP hakkında daha önce hiçbir yerde ifade etmediği biçim ve tarzda çarpıcı açıklamalarda bulundu.

2002 Seçimleri sonrası Saadet Partisi’nin aldığı sonuçtan dolayı kendine ait olan sorumluluğun gereğini gerekçe göstererek Prof. Dr. Numan KURTULMUŞ ile birlikte önce partideki görevinden istifa ettiğini açıklayan ve daha sonra da partiden tamamen kopan Prof. Dr. Mehmet BEKAROĞLU, bir kısım İslamcı ve solcu aydınla birlikte temellerini attığı Doğu Konferansı çalışmalarını sürdürürken, sadece 6 ay önce, eski CHP’li, bugünün AKP’li siyasetçisi Ertuğrul GÜNAY ile birlikte çok iddialı bir biçimde önce Siyasal Düşünce Platformu olarak başladıkları çalışmada kimilerinin yakıştırmasıyla tam da “Müslüman Sol” bir parti kurma aşamasındayken, bu çabada en yakın yol arkadaşının AKP’ye geçmesi ile sıkıntılı ve üzüntülü günler yaşıyor.

Efendim, Sizin bundan bir önceki meclisin ve siyasi hayatımızın etkin ve renkli bir figürü olarak 22 Temmuz Erken Genel seçimlerinde Bağımsız Aday olarak seçimlere gireceğiniz hususunda duyumlar aldık. Gerçekten bunu düşündünüz mü? Düşündüyseniz, acaba siz de seçimin gözdesi ve memleketiniz olan Rize’den mi aday olacaksınız?  

“SEÇME HAKKININ İNSANLARDAN ALINDIĞI BİR GERGİNLİK VE CEPHELEŞME ORTAMINDA BAĞIMSIZ ADAY OLMAKTAN VAZGEÇTİM”

 

MB: Evet, 22 Temmuz seçimlerinde şu an herhangi bir siyasi partiye mensup olmadığım için Bağımsız Milletvekili adayı olarak girmeyi düşündüm. Sadece düşünmedim, tüm hazırlıklarımı da yapmıştım ki, maalesef Türkiye’de çok yakın bir geçmişte yaşadığımız süreç ve gelişmeler seçmeni gerçek gündeminden uzaklaştırdı ve adeta seçme hakkı insanların elinden bir biçimde alındı. Ansızın Türkiye bir cepheleşme ve gerginlik ortamına sürüklendi ve siyaset yapmayı, halkın iradesini temsil etmeyi anlamsız hale getiren gelişmeler yaşandı. Durumun tespitini bu biçimde yapınca adaylığımın da hiçbir şey ifade etmeyeceğini gördüm ve bağımsız olarak aday olmaktan vazgeçtim.

Peki, aday olsaydınız nereden olacaktınız?

MB: Elbette memleketim Rize’den.

Ama karşınızda bu kez Mesut YILMAZ’ı bulacaktınız…

MB: Ne fark eder ki. Biz Mesut’tan asla çekinmeyiz, çekinmedik. Ben daha önce Rize’de Mesut YILMAZ’ı alt ederek milletin vekili oldum.

 

22 Temmuz’da niçin aday olmayacağınızı söylerken cepheleşme ve gerginlik ortamından bahsettiniz. Sizce bu ortam bile isteye ikili meclis aritmetiğinin aktörleri olan AKP ve CHP tarafından arzu edilmiş veya körüklenmiş olabilir mi?

AKP VE CHP YANLIŞ YOLDA…

SİYASET DIŞI ÇEVRELERE GÜVEN OLMAZ…

SAYIN BAŞBAKAN SÜRÜYE KURT GETİRECEK…

 

MB: Evet olabilir. Ben bu iki parti bir araya gelip böyle bir kriz planlamıştır demiyorum. Ama her iki parti de bu hengame ve gerginlik ortamından bir şeyler aparmanın gayreti içinde. Siyasetlerini bunun üzerine kurdular. Adeta CHP Lideri Deniz BAYKAL bu gerginliğin tarafı olan kesimleri kendisinde toplamaya çalışırken bir taraftan da kalan kesimleri AKP’ye doğru yöneltmektedir. Ve zımnen de olsa her iki taraf da durumdan memnundur kanaatindeyim. Türkiye’de yerli yabancı muhit ve mahfillerin de arzusu bugünkü gibi ikili bir sistemdir.

Bu ikili sistem oluşturma çabasının herhangi bir mahsuru yok mu sizce?

MB: Olmaz olur mu. Elbette var. Bakın ben çok açık ifade etmek istiyorum. Her iki parti de yanlış yapmaktadır. Sürece siyaset dışı çevreleri de dahil ederek tehlikeli bir oyun oynamaktadırlar.  Ateşle oynamaktadırlar. Bunun sonu büyük bir açmaz ve çıkmazdır. Sonuçta kendileri de zarar görürler. Sayın Başbakan Tayyip ERDOĞAN yanlış adımlar atıyor ve bu gidişle “Sürüye kurt getirecek”.

Sayın BEKAROĞLU, şimdiki sorum bir dönem içinde aktif olarak yer aldığınız Milli Görüş hareketi ile ilgili olacak. 2002 seçimlerinden sonra Saadet Partisi’ndeki görevinizden, daha sonra da tamamen partiden ağır eleştiriler yönelterek istifa eden bir siyasetçi olarak Milli Görüş hakkında ne düşünüyorsunuz?

MİLLİ GÖRÜŞ TOPLUMUN ORTAK VİCDANIDIR…

EZİLENLERİN HAK HUKUK ARAYIŞININ ADIDIR…

HOCAYI SONSUZ SEVİP, SAYIYORUM…

MİLLİ GÖRÜŞ SİYASETTEN DÜŞMÜŞTÜR,

VE YENİDEN KURULMALIDIR…

 

MB: Bu hususta görüşlerim çok açık ve net. Ben Milli Görüş’ün Türk toplumunun ortak vicdanı olduğuna inanıyorum. Milli Görüş’ün bu ülkede ezilen kesimlerin, ülkenin asli unsurlarının hak ve hukuk arayış ve mücadelesinin ortak zemini ve adı olduğuna inanıyorum. Ve Milli Görüş Lideri Prof. Dr. Necmettin ERBAKAN’a da sınırsız, sonsuz sevgi ve saygı duyuyorum. 

Ama maalesef, şu anda Milli Görüş siyasetten düştü. Toplumda karşılığı kalmadı. Daha çok vakıf, dernek, sivil toplum örgütü gibi bir duruma geldi ve siyaset üretemez oldu.

Milli Görüş bitti mi demek istiyorsunuz?

MB: Hayır, Milli Görüş bitmedi ve asla da bitmemeli. Benim ifadelerimden bu anlaşılmasın. Milli Görüş tekrar kurulacaktır ve çözüm üretir hale gelecektir.

Milli Görüş sizin istediğiniz biçimde yeniden kurulsa yeniden orada yer alacak mısınız?

MB: Bu, ne zaman ve kimin tarafından kurulacağına bağlı.

Milli Görüş ve Saadet Partisi’nden bahsetmişken size önemli olduğuna inandığım şu soruyu yöneltmek istiyorum. Sayın Numan KURTULMUŞ ile ilgili. Bir dönem kendisiyle adeta kader arkadaşlığı yaparak 2002 seçimleri sonrası SP’deki görevinizden birlikte istifa etmiştiniz. Siz daha sonra tamamen koptunuz ancak Numan Bey Saadet’te kaldı ve son büyük kongrede aday olacağı söylentilerini boşa çıkararak yeniden SP yönetiminde Siyasi İşlerden Sorumlu Genel Başkan yardımcısı olarak görev aldı. Ve 10 gün önce Sayın Başbakan’la konutunda bir görüşme yaptı. Bu görüşme hakkındaki düşünceleriniz nedir?

NUMAN BEY’DE ÇİZGİ SORUNU VAR…

TEREDDÜTLERLE SİYASET YAPILMAZ…

HADDİNDEN FAZLA DEĞER VERİLDİ…

LİDERLİK VASFI YOK…

 

MB: Evet, Sayın Başbakan’ın kendisini AKP’ye davet ettiği, ve onun bunu reddettiği yorumları yapıldı. Bu konuda fazla yorum yapmak istemem ancak. Numan Bey’de siyasi çizgi ve istikrar sorunları var. Kendisinde tereddütlerle siyaset yapma yöntemi ve kararsızlık hakim. Aslında şahsında kesinlikle toplumu sürükleyebilecek bir profil yok. Bana sorarsanız Milli Görüşçüler kendisine hak ettiğinden fazla değer de verdiler. Oysa Numan Bey bunu kaldıracak kapasitede değil, zira kendisinde liderlik vasfı yok.

Sayın BEKAROĞLU, günün anlam ve önemine binaen cevaplamanızı istediğim son sorum, tabiri caizse daha düne kadar birlikte bir siyasi parti kurarak, şayet öne alınmasaydı 2007 Kasım Seçimlerine aynı çatı altında gireceğinizi kamuoyuna ilan ettiğiniz ve 2 gün önce AKP’ye geçerek rozet takan Sayın Ertuğrul GÜNAY ile ilgili. Olay henüz çok sıcak olduğu için arzu ederseniz bu soruma cevap vermeyebilirsiniz. Efendim bu siyasi transfer için ne düşünüyorsunuz, sizce sebebi ne olabilir ve ne hissediyorsunuz?

BİZ ONUNLA SİYASİ İRADE KOYMAK ÜZERE YEMİN ETTİK…

YEMİNİNİ BOZDU, SÖZÜNÜN ERİ OLMADI…

BÖYLE HAYIRLI OLDU, İÇİMİZDEKİ “SAFRAYI” ATTIK…

YETİŞMİŞ BİR İNSANDI, AKP’YE GİDEREK KENDİNİ HARCADI…

O’NUN İÇİN ÇOK ÜZGÜNÜM…

 

MB: Elbette cevaplayacağım sorunuzu. Biz Sayın Ertuğrul GÜNAY ve bir gurup aydın arkadaşımızla birlikte sadece devleti demokratikleştirmek ve insanı özgürleştirmek hususunda değil, ortaya güçlü bir siyasi irade koyma hususunda da sözleştik daha da ötesi yemin ettik. Ancak Sayın GÜNAY bu sözü, bu yemini bozdu. Sayın GÜNAY, aslında kendini yetiştirmiş iyi bir insan. Ancak sanırım CHP’de edindiği hizipçi ve gurupçu siyaset ahlakı ve Haluk ÖZDALGA gibi kendisiyle birlikte transfer olan neo-liberal bir kafa onun peşini bırakmadı ve soluğu AKP’de aldı.  

Bu ülkenin sorunu sadece ekonomi, aş, ekmek ve demokrasi değildir. Bizim bütün bunlardan da öte “Sözünün eri, ahlaklı ve ilkeli, sözüne ve yeminine sadık siyasi kadrolara ihtiyacımız var.  

Aslına bakarsanız bu aşamada Sayın GÜNAY ve arkadaşlarının ayrılması bizim açımızdan hayırlı olmuştur. Biz onların bu gidişiyle içimizdeki SAFRA’yı atmış olduk. Biz yolumuza aynı hızla, kaldığımız yerden dürüst ve sadık arkadaşlarla devam edeceğiz.  Dediğim gibi tek üzüldüğüm nokta kendisi gibi yetişmiş, değerli bir insanın bu hareketi, beni kızmaktan çok üzdü. Oysa yapacak çok şeyimiz vardı bu ülke için. Kendini harcadı.Boyut Haber

Reklamlar

6 Yorum »

 1. Milli görüş öyle bir davaki içinde hiçbir zaman işe yaramazları fazla barındırmaz ,kimse onları kovmaz ama onlar anlayanlardan olmayan ,nasipsizler oldukları için ,fazla barınamazlar .Bi bakın M.G.ün tarihine ,ona layık olmayanlar kendiliğinden gidiveriyolar.İşte sayın bekaroğluda bunlardan sadece birisi elbette sağlamın içide çürükler olcak bu zaten allahın bi kanunu dimi efendim.Beni en çok üzende bu nasipsiz adamlar gidiyolarya bide laf söleyip yorum yapıyolar işte insanı bu noktada uyuz ediyolar.Umdunu bulamayınca giden satan menfaatçiler ,siz nere gitseniz satarsınız bikere ,alıştınız size bu saatten sora kendiniz bile güvenmessiniz.

  Yorum tarafından yusuf erdoğan — Haziran 11, 2007 @ 8:03 pm | Cevapla

 2. bu söyleşiden anlaşılacağı üzeri sayın m.bekaroğlunun istikamet sorunu var.yönünü şaşırmış allah şaşırtmasın.

  Yorum tarafından ahmet * * * * * — Haziran 13, 2007 @ 12:11 pm | Cevapla

 3. BENCE ARKADAŞLAR M. BEKAROĞLU KENDİNİ İSPATLAMIŞ BİR İNSAN KENDİ DÜNYASI DA AÇIK VE NET BUNUDA ZATEN MİLLİ GÖRÜŞÜN LİDERİNE HALA BAĞLI OLDUĞUNU SÖYLEYEREK İFADE EDİYOR BELKİ SÖYLEDİĞİ ELEŞTİRİLERİ DİKKATE ALMAK GEREKLİ YOKSA MİLLİ GÖRÜŞ NEDEN ÜLKEDE BİR ANDA ÇÖKÜ VERDİ DAHA DOĞRUSU ÇÖKTÜRÜ VERİLDİ

  Yorum tarafından İLKER — Haziran 29, 2007 @ 2:21 pm | Cevapla

 4. AMA BEN BEN İNANIYORUM Kİ SN. M. BEKAROĞLUNUN DA TV 5 DE DEDİĞİ GİBİ MİLLİ GÖRÜŞ 22 TEMUZ DA YENİDEN ŞAHLANACAKTIRRRR BU BÖYLE BİLİNE

  Yorum tarafından İLKER — Haziran 29, 2007 @ 2:23 pm | Cevapla

 5. Bende bir milli görüşçüyüm.Ama artık yeni bir oluşum gerektiğine inanıyorum.Bu seçimlerde de bir alternatifi olmadığı için Saadet Partisi diyorum ama Sayın Bekaroğlu’nun kuracağı yeni parti benim için bir alternatif olacaktır.

  Yorum tarafından burak — Temmuz 7, 2007 @ 10:04 pm | Cevapla

 6. Ey Milli Görüşçüler. Bir Milli Görüşçü olarak sizlere tavsiyem : KİMSEYİ HATA VE GÜNAHLARINDAN ÖTÜRÜ KINAMAYIN. AYNI GÜNAH VE HATAYI İŞLEMEDEN ÖLMEYECEKSİNİZ YOKSA. Mehmet Bekaroğlu’na hoşgeldin deyip Allah’ın Yardımının üzerinde olmasını diliyorum.

  Yorum tarafından Ahmet — Şubat 6, 2009 @ 9:59 pm | Cevapla


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: