…:::::SeRzEn!şLeR:::::…

Mart 26, 2007

Acizane Kitap Tavsiyeleri-2

Filed under: Kitap Tavsiyeleri — cihatarpacik @ 1:19 pm

     

Âcizane kitap tavsiyelerimiz kaldığı yerden devam ediyor. İlk yaptığımız tavsiyeler oldukça ses getirmişti.

 

İlk olarak Fransız yazar Etienne Gilson’un Ateizmin Çıkmazı isimli kitabı. Ateistlerin başvurduğu delilleri göz önüne getirerek, bunları çökertmeye çalışmış Gilson kitabında. Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi yayınları tarafından 1991 yılında piyasaya sürüldü. 105 sayfa.

 

İbrahim Kara’nın Arz-ı Mev’ud’dan Dünya hâkimiyetine, Siyonizm isimli kitabı da okunmaya değer. İsrail oğullarından, 2. Abdülhamit’e, masonlardan, 28 Şubat’a kadar birçok konu işlenmiş. Kütüphanenizde mutlaka bulunması gereken bir kaynak. Gonca Yayınevi’nden çıkan kitap 500 sayfa.

 

Gilles Kepel; Bir Şark Savaşı Güncesi: 11 Eylül saldırılarından sonra Ortadoğu’nun ne durumda olduğunu görmek amacıyla oralara giden yazarın notlarının birleşimden oluşan bir kitap. Kahire’den Gazze’ye kadar bir yelpazeyi içeriyor. Doğan Kitap’tan çıkan eser 120 sayfa.

Hakan Albayrak’ın Kemalizm Terakkiye Manidir isimli kitabını öneriyorum. Kemalistlerin söylemlerindeki tezatlıktan tutunda, Mustafa Kemal’in kendisinin dahi Kemalist olmadığı gözler önüne serilmiş. Şu sözler kitaptan: “Anadolu’yu mekân planında kurtarmayı, gidebileceğimiz en uç nokta olarak değil çekilebileceğimiz en son nokta olarak görmeli ve bu noktada kalmayı kendimize asla yakıştırmamalıyız. Son vatan parçasını öyle veya böyle korumuş ve canımızı kurtarmış olmamız çok güzel, ama fetih kadar güzel değil.”

Kemalizm Terakkiye Manidir; Vadi Yayınları; 63 sayfa.  

Osmanlı Mirasından Cumhuriyet Türkiye’sine. Taha Akyol’un İlber Ortaylı ile yaptığı konuşmalarının derlemesi. Ermeni meselesinden, milliyetçilik ve cumhuriyete geçişe kadar birçok konu işlenmiş kitapta. Ufuk Kitapları’ndan çıkan eser 155 sayfa.   

Reklamlar

Yorum Yapın »

Henüz yorum yapılmamış.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: