…:::::SeRzEn!şLeR:::::…

Aralık 30, 2006

Tetikçinin Trajik Sonu / Hakan Albayrak- Yeni Şafak

Filed under: Köşe Yazarları — serzenis @ 2:14 pm

Hakan Albayrak / Yeni Şafak

Saddam Hüseyin belasını Irak’ın başına saran 1963 ihtilalinde Amerika Birleşik Devletleri’nin parmağı vardı. Dönemin Baas Partisi Genel Sekreteri Ali Salih Saadi, “İktidara bir CIA treniyle geldik” diyordu. Mısır’da sürgünde bulunan Saddam Hüseyin, Irak’a bu trenle döndü. Döner dönmez gizli servisin başına geçti. Gizli servisin başına geçer geçmez, ‘Buyur Sam Amca, bir emrin var mı?’ diye sordu. Sam Amca, eline bir liste tutuşturup, ‘Bu listede isimleri bulunan komünistleri ortadan kaldırmanızı rica ediyoruz’ dedi.

Saddam, binlerce Iraklı komünisti katlettirerek Sam Amca’dan kocaman bir aferin aldı. Fakat bu daha bir şey değildi. Asıl büyük aferinler için, Saddam’ın, Irak-Suriye birliğini engellemesi ve İran İslam Devrimi’ne savaş açması gerekiyordu.

Yıl 1979. İmam Humeyni, CIA ajanı Şah Rıza Pehlevi’yi devirip İran’ın başına geçiyor. Öte yandan, Irak Devlet Başkanı General Hasan el-Bakır, Suriye ile birleşme yolunda çok önemli adımlar atıyor. Ortadoğu’daki varlığı yerli işbirlikçilere ve kardeş ülkeler arasındaki husumetlere dayanan ABD’nin paçaları tutuşuyor. Şu tesadüfe (!) bakın ki, tam o esnada General Hasan el-Bakır istifa ediyor ve Irak Devlet Başkanlığına Saddam Hüseyin geliyor. İlk iş olarak Suriye ile birleşme yanlısı Baas kadrolarını katliamdan geçiren Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, ikinci iş olarak da İran’a saldırıyor. Tabii ki ABD’den aldığı silahlarla!

Sekiz yıl süren Irak-İran savaşı, bir milyon insanın hayatına maloldu; katliam üstüne katliam yaptıran, insanlığa karşı suç üstüne suç işleyen Saddam Hüseyin, ABD’den sekiz yıl boyunca aferin üstüne aferin aldı. Öyle muteberdi ki ABD nezdinde, Halepçe’ye kimyasal silahlarla saldırı emri verip, kahir ekseriyeti kadın ve çocuk olmak üzere beş bin masum Kürt’ü dünyanın güzleri önünde katlettirmesi bile hoş karşılandı. Fakat, ABD’nin engin hoşgörüsüne sığınarak Kuveyt’i Irak topraklarına katmaya kalktığında iş değişti tabii.

Atalarımızın güzel bir sözü var: “At emanet, namus emanet.” ABD’ye borçlu olduğu gücü onun menfaatlerine karşı kullanabileceğini zanneden Saddam Hüseyin’in yanlış hesabı, 1991′deki Bağdat bombardımanından döndü. Bu, sonun başlangıcıydı. Sırtını ABD’ye dayayarak millete horozluk taslayan ve kendisi de horoz olduğuna inanmaya başlayan Saddam Hüseyin, birdenbire, basit bir tavuk olduğu gerçeğine uyandı ve bütün tüylerinin yolunduğunu dehşetle fark etti. Gerisi ambargo, işgal, mahkeme propagandası ve idam sehpası…

Trajikomik ama gerçek: Sam Amca, siyasi rakiplerini katliam yoluyla etkisiz hale getirmeyi öğrettiği ve katliam üstüne katliam yapmaya azmettirdiği Saddam Hüseyin’i şimdi “insanlığa karşı suç” işlediği gerekçesiyle ipe çektiriyor. Hem de, dava konusu olan 1982 katliamında sorumluluğu bulunduğu halde!

Irak-İran savaşı sırasında ayaklanan Iraklı Şiilerin liderlerini öldürmek, Saddam Hüseyin vasıtasıyla yürüttüğü savaşı ne pahasına olursa olsun kazanmak isteyen ve bu yoldaki bütün engelleri aşması için Saddam Hüseyin’e tam destek veren ABD’nin siyasetine uygun değil miydi? Dahası, o siyasetin bir parçası değil miydi?

***

Saddam Hüseyin bir kere değil bin kere idam edilmeyi hak etti, ama bu işi ABD’nin yapması / yaptırması yenir-yutulur şey değil.

Düşünsenize: Bir mafya babası elemanlarından birine katliam yaptırıyor, sonra da diyor ki: “Bu şerefsiz, insanlığa karşı suç işledi. Öldürün!”

Saddam Hüseyin’i tetikçi olarak tepe tepe kullanan ABD’nin şimdi onu darağacına göndermesi işte böyle bir şey.

Reklamlar

2 Yorum »

  1. Saddam’i Amerika yargiladi ve asti…
    Peki ya Amerikayi????

    Yorum tarafından MeFeKa — Aralık 31, 2006 @ 8:08 pm | Cevapla

  2. işte bu sorunun cevabı biraz muamma.. Amerikayı yargılayacak nesil inşallah bizim neslimiz olucak.Bizim torunlarımız…bizim çocuklarımız….. İslam alemi uyanıp kendine gelirse neden olmasın?? ama islam alemi kukla olmayı tercih ederse….

    Yorum tarafından m.efe — Aralık 31, 2006 @ 8:10 pm | Cevapla


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: