…:::::SeRzEn!şLeR:::::…

Aralık 29, 2006

İstanbul’da Bayram

Filed under: M. Efe Yazıcılar — serzenis @ 1:21 pm

 

Mübarek Kurban Bayramına iki gün gün kaldı. Bugün’ü saymazsak sadece ve sadece bir gün. Tabi bayramın kapıyı çalmasıyla İstanbul’da muhabbetin başlarını Toplu Taşıma araçlarında indirim olacak mı, olmıyacak mı tartışmaları alır. İstanbullunun gizli gündemidir adeta bu konu. Herkes kendince bir yorumda bulunur. Efendim ücretsiz olmalı veya ücretli olmalı. Nedenlerinide sayarlar bu cümlelerin ardından. Kimi fakir fukaradan bahseder, kimi balık istifi otobüslerden. Aslında mantık aynıdır. Her iki taraftata ”insanı düşünür” . Bu yorumların bolca yaşandığı ilin gerekli makamları ise her sene farklı bir uygulamaya gidiyorlar. Buda ister istemez yorum sayısını arttırıyor. Mesela şu geçmiş dört yılı örnek alıcak olursak. İlk seferde ücretsizdi, ikinci sene sabit fiyat beşyüz türk lirası,üçüncü sene yine ücretsiz.. Ve bu sene alınan son kararı Belediye Başkanımız açıkladı.. ”Toplu taşıma ücretleri bayram süresince yüzde elli indirimli olacak” Çok yaşa Başkanım, dedim içimden. Çünkü bana göre, verilebilcek en güzel kararı vermişler. Yorum esnasında kapışan iki tarafıda bir nebze olsun rahatlatan bir karar.  Tabi mantık çerçevesinde bu karardan, ne tamamen ücretsiz olsun diyen taraf memnun olur; nede tamamen ücretli olsun diyen taraf. Yine mantık açısından bu karar, kısmi ölçüde balık istifi görüntüsünü örtmeye yönelik, ayriyettende halkımızın (fakir fukara olarak tabir ediliyor bu kesim) akraba ziyaretlerini gerçekleştirirken ceplerini düşünmemelerine yol açıcak.

Ne olursa olsun Bayramlarda bu geleneği ülkemize kazandıran İstanbul Belediyesine teşekkürlerimizi iletiyoruz. İstanbul Belediyesinin seneler önce başlattığı bu Bayram geleneği yurdumuzun diğer Belediyelerince de kabul görmektedir. Kısmi ölçüde onlarda uygulamaktadır. Mesela Ankara Belediyesi. Yine İSTANBUL BELEDİYESİ’nin yakmış olduğu bu kıvılcım sayesinde Bu bayramda köprü ve otoyol gişelerinden ücret talep edilmeyecek. Güzel bir gelenek haline geldi bu olaylar.. Sosyal Devlet anlayışını kısmi ölçüde pekiştirmeyi sağladı. Devletin, bizi her bulduğu yerde soyduğunu düşünenlere bile ‘‘teşekkürler’‘ kelimesini söylettirdi.  Tabi bu teşekkür, sadece bu uygulamaya yönelik. Yoksa devlete ve sisteme karşı SERZENİŞLER devam etmekte…

Sözü fazla uzattım biliyorum.. Sözün kısası, Mübarek Kurban Bayramınızı en içten dileklerimle kutluyorum. Bu bayramın et yeme bayramı olmadığınıda hatırlatmak istiyorum. Yine sistemin bolca tokat yiyen çoçuğu olarak, cümlemi şu şekilde bitirmek istiyorum.

BAYRAMSA BAYRAMINIZ, MÜBAREK OLA…

                                                                                           Mehmet Efe Yazıcılar

Reklamlar

Yorum Yapın »

Henüz yorum yapılmamış.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: